EDEBİYAT

Osman Pala | 2008-08-01 00:13:28
Neden edebiyat diye sorduğunuzda içimdekileri aktarabilmeyi becerebilirsem sanırım hak vereceksiniz bana. 

Yıllardır sorarım kendime,verdiğim cevap ise şu olmuştur her zaman: "Karnını doyuran insanoğlu, sırtını giydirmeyi becerdikten sonra barınak arayışları içerisine girmiştir.öyle ya, vahşi doğanın acımasızlığını kendi karnını doyurmak için verdiği mücadelesinde farketmiştir. Barınağını da hallettikten sonra bir nebze ulaştığı rahatlık doğayı tanımasına da yardımcı olmuştur.

Bu andan itibaren büyük bir hevesle giriştiği doğayı taklit etme,seslerden başlayarak resmetmeye kadar ulaşmıştır. Melodi ve çizimdeki iptidai şartların başlattığı yarış kendisini "günümüzdekilerin ataları olan" ses üreten araçların yapımına yönlendirirken,sanat kavramının tohumunu da mümbit tarlasında yeşertmeye başlamıştır.

Birbiriyle yarış halindeki insanoğlu tabii ki bunları kendinden sonraki nesillere aktaracak kolaylıklara da ulaşacaktı. Bu arayışın sonucu sesi işaretlere dökmekle meyvesini vermişti bile. Başlangıçta günlük işlerini ve o güne kadar aktarılanları gelişi güzel yazıya döken insanoğlu günümüz edebiyatının temellerini attığının farkında mıydı acaba?..

Kısaca özetleyebileceklerim şimdilik bunlar. Peki günümüzde ve ülkemizde edebiyat ne durumda? Özverilerle aktarılanlara sahip çıkabiliyor muyuz? Kendi edebiyatımızı öğrenmeden evrensel edebiyata balıklama atlayarak ve üstelik "aydın" olmanın göstergesi olarak ilan etmemiz kendi yetiştirdiğimiz nesillere ihanet olmuyor mu? Bana sorarsanız içinde yaşadığımız topluma  bir ihanettir bu.

Hiç bir yazar yoktur ki içinde yaşadığı toplum insanını ve değerlerini yok sayarak bir başka millet insanını ve değerlerini aktarmış olsun. Hal böyle iken Fakir Baykut'un Iraz Ana'sını tanımadan Victor Hugo'nun Esmeralda'sını tanımaya zorlanan bir nesildeki yabancılaşmayı nasıl olur da garip karşılayabiliriz.


Bugün şikayetçisi olduğumuz edebiyatımızın yavanlaşması bu yüzden değil midir? Varoluşun bilincinde bir insan olduğumu düşünerek aslolanın yetiştirdiğimiz yavrularımıza dağarcığımızdakileri aktarırken, daha rengi bile solmamış dağarcıklarındakilerini gün yüzüne çıkarmalarına yardımcı olmak amacıyla edebiyat dedik... 

Amatörce çıktığımız bu yolda menzile beraber yürümek isteyenler haydi ne duruyorsunuz hala?. Çalışsın parmaklarınız neler dökülüyorsa gönüllerden bize gönderebilirsiniz..

Kategoriler